2026 LGS Yerleştirme Sonuçları: Kaç Öğrenci Hangi Tercihe Yerleşti?

LGS bir puan yarışı olduğu kadar bir tercih yarışı. MEB’in 5 Ağustos 2026 tarihli ilk yerleştirme raporu, öğrencilerin hangi tercihe, hangi okul türüne yerleştiğini rakamlarla gösteriyor. 2027’de tercih yapacak aileler için raporu okuduk.
2026 LGS’de 1.029.595 öğrenci tercih yaptı, 963.322’si ilk yerleştirmede tercihlerinden birine yerleşti (%93,56). Sınavlı okullarda 198.905 kontenjanın 190.473’ü doldu (%95,76); bu okullara yerleşenlerin yaklaşık %30’u 1. tercihine, %90’ı ilk beş tercihinden birine yerleşti. Yerel (sınavsız) yerleştirmede yerleşenlerin %94,53’ü ilk üç tercihinden birine girdi. İlk %5’lik dilimdeki 43.850 öğrencinin %52,16’sı fen lisesine, %40,55’i Anadolu lisesine yerleşti. İlk yerleştirmeden sonra 296.292 kontenjan boş kaldı.
Genel tablo: kaç öğrenci yerleşti?
MEB, 2026 LGS ilk yerleştirme sonuçlarını 5 Ağustos 2026’da açıkladı. Tercih dönemi 13-27 Temmuz tarihleri arasındaydı. Bu yazıdaki tüm rakamlar MEB’in aynı gün yayımladığı “2026 LGS Kapsamında İlk Yerleştirme Sonuç Raporu”ndan alınmıştır.
Merkezî sınavla öğrenci alan okullar ile yerel yerleştirme okullarının toplam kontenjanı 1.259.614 idi. Bu kontenjanın 963.322’sine öğrenci yerleştiği için genel doluluk oranı %76,48 oldu (2025’te %74,32). Kontenjanın 296.292’si ilk yerleştirmeden sonra boş kaldı.
| Yerleştirme türü | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| Sınavlı okullar (merkezî) | 198.905 | 190.473 | %95,76 |
| Yerel yerleştirme okulları | 1.060.709 | 772.849 | %72,86 |
| Toplam | 1.259.614 | 963.322 | %76,48 |
Yerleşen öğrencilerin yaklaşık %19,8’i sınavlı okullara, %80,2’si yerel yerleştirmeyle okullara girdi (rakamlardan hesabımız). Yani LGS’de çoğu öğrenci puanla değil, adrese dayalı yerel yerleştirmeyle liseye giriyor. Sınav puanı ise esas olarak sınavlı okullar için belirleyici.
Sınavlı okullar: kaçıncı tercihe yerleşildi?
Sınavla öğrenci alan okullara yerleşen 190.473 öğrencinin 56.961’i (%29,9) 1. tercihine, 46.224’ü (%24,3) 2. tercihine, 32.859’u (%17,3) 3. tercihine yerleşti. MEB’in açıklamasına göre merkezî yerleştirme tercihinde bulunanların %89,84’ü ilk beş tercihinden birine yerleşti. Raporda 10. tercihe yerleşen 825 öğrenci de görünüyor.
Bu veri, tercih listesi hazırlarken iki şeyi söylüyor: ilk tercih tek başına yeterli bir strateji değil, yerleşenlerin ezici çoğunluğu ilk birkaç sırada yerleşiyor; öte yandan listenin uzun tutulması da işe yarıyor, çünkü öğrenciler ilk beş tercihten sonra da yerleşebiliyor. Tercih sıralamasında puan/yüzdelik mantığını LGS tercih rehberi yazımızda anlattık.
Hangi okul türüne ne kadar öğrenci yerleşti?
Sınavlı okullara yerleşen öğrencilerin en büyük payı Anadolu liselerine gitti (60.780 öğrenci, %31,91). Onu Anadolu imam hatip liseleri (%21,78), mesleki ve teknik Anadolu liseleri (%21,16) ve fen liseleri (%20,32) izledi; sosyal bilimler liseleri %4,84’te kaldı. Bu yüzdeler öğrenci tercihlerini olduğu kadar okul türlerinin kontenjanlarını da yansıtır.
İlk %5’in tercihleri
MEB raporu, puanı en yüksek ilk %5’lik dilimi ayrıca veriyor: 43.850 öğrenci. Bu öğrencilerin tercihe göre yerleşmesi ve okul türü dağılımı şöyle:
| Okul türü | Pay |
|---|---|
| Fen lisesi | %52,16 |
| Anadolu lisesi | %40,55 |
| Anadolu imam hatip lisesi | %5,98 |
| Mesleki ve teknik Anadolu lisesi | %1,27 |
| Sosyal bilimler lisesi | %0,05 |
Bu dilimdeki öğrencilerin 12.009’u (%27,4) 1. tercihine, 10.774’ü 2. tercihine, 7.850’si 3. tercihine, 5.311’i 4. tercihine yerleşti; 7.906 öğrenci ise 5. veya daha sonraki tercihlerine yerleşti. İlk iki tercihte yerleşenlerin oranı yaklaşık %52’dir (hesabımız). Çok yüksek puan almak, ilk tercihe yerleşmeyi garanti etmiyor; çünkü en çok talep gören okullarda taban puanlar çok yüksek.
İlk %5’lik dilimdeki öğrenciler 760 farklı okula, ilk %10’luk dilimdekiler ise 1.193 okula yerleşti; bu okullar 81 ile yayılıyor. İlk %5’in %89,06’sı kendi ilindeki okullara yerleşti, %10,94’ü başka bir ile gitti. Tüm sınavlı yerleştirmede kendi ilinde yerleşme oranı %92,93.
Rapor, ilk %5’teki öğrencileri ortaokul türüne göre de veriyor. Sayıları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz; ancak gruplardaki öğrenci sayıları farklı olduğundan bu tablo okullar arası bir üstünlük kıyası olarak kullanılmamalıdır:
| Ortaokul türü | İlk %5’teki öğrenci | Dilim içindeki pay |
|---|---|---|
| Devlet ortaokulu | 24.408 | %55,7 |
| Özel ortaokul | 13.745 | %31,3 |
| İmam hatip ortaokulu | 5.697 | %13,0 |
Yerel (sınavsız) yerleştirme
Yerel yerleştirmede 1.060.709 kontenjana 772.849 öğrenci yerleşti (%72,86). MEB’in açıkladığına göre bu öğrencilerin %94,53’ü (730.536 öğrenci) ilk üç tercihinden birine yerleşti; yarıdan fazlası 1. tercihine girdi. Yerleşenlerin okul türüne göre dağılımı:
| Okul türü | Öğrenci sayısı |
|---|---|
| Anadolu lisesi | 352.895 |
| Mesleki ve teknik Anadolu lisesi | 343.948 |
| Anadolu imam hatip lisesi | 76.006 |
Yerel yerleştirmede sınav puanı değil, adres (kayıt alanı) ve okul başarısı gibi ölçütler kullanılır; ayrıntılı kurallar MEB’in yıllık kılavuzunda yer alır. Bu nedenle ortaokul yıllarında devamsızlık ve okul başarı puanını korumak, LGS puanı kadar önemli olabilir. İlgili kuralları ortaokulda devamsızlık sınırı yazımızda anlattık.
Boş kalan kontenjanlar
İlk yerleştirmeden sonra boş kalan 296.292 kontenjanın çok büyük bölümü yerel yerleştirme okullarında: yerel kontenjanda 287.860 boş yer var; sınavlı okullarda ise boş kalan yalnızca 8.432 (hesabımız: kontenjan eksi yerleşen). Bu, sınavlı okullara talebin kontenjandan fazla olduğunu, yerel okullarda ise ilk yerleştirmede doluluğun düşük kaldığını gösteriyor. Boş kalan kontenjanlar nakil ve ek yerleştirme turlarında değerlendirilir.
Yerleştirme takvimi ve nakil
MEB, her nakil turunda sınavla öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirme okulları için en fazla 3 ve yatılı okullar için en fazla 3 tercih yapılabileceğini duyurdu. Hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler için ek başvuru, il ve ilçe komisyonları aracılığıyla 17-26 Ağustos’ta alındı. Bu takvim 2026’ya aittir; 2027 tarihleri LGS başvuru ve uygulama kılavuzuyla belli olacak. Sınav tarihi için LGS 2027 ne zaman yazımıza bakabilirsiniz.
2027 için aileler ne öğrenmeli?
Aşağıdakiler rakamlardan çıkardığımız yorumlardır:
- Tercih listesini kısa tutmayın. Sınavlı okullara yerleşen öğrencilerin yaklaşık %10’u ilk beş tercihten sonra yerleşti.
- Güvenli seçenekleri listeye ekleyin. En yüksek puanlı öğrencilerin bile %27,4’ü 1. tercihine yerleşebildi. Hedef okul, tutarlı bir listenin başında olmalı, ama listede puanınıza uygun alternatifler de bulunmalı.
- Yerel yerleştirmeyi hafife almayın. Yerleşen öğrencilerin yaklaşık %80’i bu yolla liseye giriyor. Adres, okul başarısı ve devamsızlık durumu bu grubun belirleyicisi.
- Taban puanları yıllık değişen rakamlar olarak okuyun. Her yıl kontenjan ve öğrenci sayısı değişiyor. Bölgenizdeki okullar için Kahramanmaraş liseleri taban puanları yazımıza bakabilirsiniz.
- Puan hesabını bilin. Hangi netin kaç puan getirdiğini bilmek, hedef belirlemenin ilk adımıdır: LGS puanı nasıl hesaplanır.
Refleks’te: 8. sınıf öğrencilerimizle deneme sonuçlarına göre hedef okul listesini birlikte hazırlıyor, deneme puanlarındaki gelişimi velilerle paylaşıyoruz.
Sık sorulan sorular
2026 LGS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklandı?
MEB, 2026 LGS ilk yerleştirme sonuçlarını 5 Ağustos 2026’da açıkladı. Tercih dönemi 13-27 Temmuz’du, sonuçlar sonuc.meb.gov.tr üzerinden sorgulandı.
2026 LGS’de öğrencilerin yüzde kaçı tercihine yerleşti?
MEB’in açıklamasına göre tercih yapan 1.029.595 öğrencinin 963.322’si, yani %93,56’sı ilk yerleştirmede tercihlerinden birine yerleşti.
Sınavlı okullara öğrenciler kaçıncı tercihine yerleşti?
Sınavlı okullara yerleşen 190.473 öğrencinin 56.961’i 1., 46.224’ü 2., 32.859’u 3. tercihine yerleşti. MEB’e göre merkezî yerleştirme tercihinde bulunanların %89,84’ü ilk beş tercihinden birine yerleşti.
İlk %5’lik dilimdeki öğrenciler hangi okullara yerleşti?
İlk %5’lik dilimdeki 43.850 öğrencinin %52,16’sı fen lisesine, %40,55’i Anadolu lisesine, %5,98’i Anadolu imam hatip lisesine, %1,27’si mesleki ve teknik Anadolu lisesine, %0,05’i sosyal bilimler lisesine yerleşti.
Yerel yerleştirme nedir, kaç öğrenci yerleşti?
Sınav puanı yerine adres, okul başarısı gibi ölçütlerle yapılan yerleştirmedir. 2026 ilk yerleştirmede 1.060.709 kontenjana 772.849 öğrenci yerleşti; bu öğrencilerin %94,53’ü ilk üç tercihinden birine yerleşti.
Yerleşemeyen öğrenci ne yapıyor?
MEB’in 2026 takvimine göre nakil tercih turları ve yerleşemeyen öğrenciler için 17-26 Ağustos’ta il/ilçe komisyonlarına ek başvuru dönemi vardı. Her nakil turunda sınavlı, yerel ve yatılı okullar için en fazla 3’er tercih yapılabildi.
Bu yazı, Kahramanmaraş Onikişubat’ta 5-8. sınıf öğrencileriyle çalışan eğitimci ve rehberlik ekibimiz tarafından hazırlandı. Son güncelleme: .



